روف گاردن - roof garden

۴ ویژگی سودمند روف گاردن یا بام سبز

روف گاردن

اکثر ما بر سر خانه هایمان بام داریم ، اما در واقع چند نفر از این فضا بیش از یک بام استفاده میکنند؟ بام سبز یا روف گاردن فضایی دلپذیر و مناسب است که مزایای بسیاری دارد.

روف گاردن- ترموود

برای فهمیدن مزایای روف گاردن باید به افزایش دمای مناطق شهری توجه کرد. اشعه خورشید باعث گرم شدن بتن، آسفالت و دیگر محصولات ساخته ی دست انسان می شود که در سازه های شهری به کار رفته اند و در مقایسه با روند طبیعی افزایش دما در گیاهان این فرایند خیلی سریع تر و شدید تر انجام میپذیرد.، که نتیجه آن ایجاد یک منطقه ی پر حرارت در زیست بوم های شهری است.

۱- بام سبز و ذخیره انرژی :

جالب است بدانیم که روف گاردن به کاهش حرارت و ایجاد فضایی متعادل کمک میکند. طبق تحقیقی که در کانادا انجام شده است، یک سقف بتنی می تواند تا دمای ۱۵۸ F در یک روز آفتابی گرم شود، در حالی که اگر به بام سبز تبدیل شود تنها ۷۴ F گرم می شود ، که این اتفاق به منزله جلوگیری از مصرف بیشتر انرژی توسط  دستگاه های خنک کننده و هدر رفت انرژی و هزینه است.

۲- مزایای معمارانه روف گاردن :

روف گاردن ها علاوه بر ذخیره انرژی، از انبساط و انقباض متریال های به کار رفته در ساختمان ها جلوگیری می کنند. به علت تغییرات دمای محیط، سطح بام خانه ها دچار انبساط و انقباض می شود که در بلند مدت باعث تخریب و آسیب بام ساختمان  می شود. ایجاد بام سبز موجب می شود شدت تغییرات دمایی کم شود و در نتیجه سازه دچار آسیب نشود.

بام سبز

۳- روف گاردن و مدیریت آب:

همیشه بر اثر بارندگی مقدار آب زیادی بر بام خانه ها روان می شود که با ایجاد بام سبز بخشی از این آب جذب خاک گیاهان می شود و به طبیعت باز می گردد.

۴- فضای لذت بخش روف گاردن :

علاوه بر صرفه اقتصادی و زیست محیطی،  روف گاردن لذت پرورش گیاه و استفاده از منابع طبیعی است که به روح انسان طراوت و شادابی می بخشد.

روف گاردن چوبی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن