۸۰۰px-Iroko_wood

چوب ایروکو

چوب ایروکو
چوب ایروکو

ایروکو (به انگلیسی: Iroko)یک چوب درختی خیلی سخت از منطقه استوایی (گرمسیری) سواحل غرب آفریقا است. درخت ایروکو منحصراً در منطقه غرب آفریقا در کشورهایی نظیر ساحل عاج، گینه، سیرالئون و غنا می‌روید. این درخت از جمله پهن برگان تنومند می‌باشد که ارتفاع آن به حدود ۵۰ متر می‌رسد و بدنه آن حدود ۸۰ سانتی‌متر قطر دارد. این چوب‌ها در بعضی مواقع به نام درخت ساج آفریقایی (African Teak)شناخته می‌شوند، هر چند که به خانوادهٔ درخت ساج ربطی ندارند. رنگ این چوب در ابتدا طلایی (زرد) است که به مرور زمان به رنگ قهوه‌ای متمایل می‌گردد. این درخت در بعضی از فرهنگ‌ها وحشت انگیز است، جایی که آن سرچشمه می‌گیرد و از این جهت از آن اجتناب و پرهیز کرده بودند یا بوسیلهٔ هدایا به آن حرمت گذاشته بوده‌اند. مردم یوروبا Yoruba باور دارند که این درخت بوسیله یک روح ساکن شده است، و هر کسی که ایروکو را رو در رو دیده است دیوانه شده و سریعاً مرده است. بنا بر اعتقاد مردم یوروبا هر کسی که هر درخت ایروکو را قطع کند سبب ویران کردن و بیچارگی خودش و همهٔ خانواده اش می‌شود. آنها هم چنین مدعی هستند که روح ایروکو می‌تواند در خانه‌هایی که از این چوب استفاده کرده‌اند شنودی داشته باشد، به گونه‌ای که این روح ایروکو در این چوب بدام انداخته شده است. درخت‌های دیگری هم در نیجریه وجود دارند که همچنین بوسیله مردم یوروبا ادعاهایی روی آنها وجود دارد.

از این چوب برای یکسری هدف‌های متنوع شامل ساخت قایق وسازه‌های دریایی،کفسازی داخلی، نمای ساختمانی و اسباب و اثاثیه منزل استفاده شده است. از سال ۱۹۹۰، از آن به عنوان یک بخش از txalaparta یک ابزار موسیقی که از تخته‌های چوبی ساخته شده بود به علت صدای سرزنده‌ای که داشت ، استفاده شد.[نیازمند منبع] ایروکو یکی از چوب‌های سنتی djembe است.

گونه گیاهی این درخت به واسطه دارا بودن ماده شیمیایی (CLOROPHORINE) در یاخته‌های خود، ذاتاً دارای مقاومت بسیار بالا در مقابل رطوبت می‌باشد. سختی این چوب برابر با ۱۲۶۰ (janka)ووزن مخصوص آن برابر با ۶۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. استحکام بالا، عدم تغییر ابعاد، عدم تاب برداشتن الوارها و زیبایی منحصربه‌فرد، همگی از ویژگی‌های این چوب می‌باشند. چوب ایروکو به دلیل مقاومت بالا در برابرحشرات، انواع قارچ‌ها، اسیدها و مواد قلیایی، برای استفاده در فضاهای خارجی بسیار ایده‌آل می‌باشد.[۱] این چوب یکی از بادوام و پایدارترین انواع چوب است که زمانی که از آن در بیرون استفاده می‌شود نیازی به رنگ روغن و روغن جلا ندارد. در کشور انگلستان بر روی ماشینی کردن این چوب‌ها هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.[۶]یکی از اثرات مضر گزارش شده از این چوب گردحاصل از آن است که باعث بیماری آسم، التهاب پوست و کهیر می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن