۶۴۳px-Cork_p1160013

چوب‌پنبه

چوب پنبه محصولی گیاهی است که از قسمت مرده برخی درختان گرفته می‌شود.

خواص فیزیکی

عایق و غیرقابل نفوذ (درمقابل مایعات و گازها) بوده و نرم، سبک و دارای چگالی ناچیز است و بریدن و شکل دهی آن بسیار ساده‌است. از نظر خواص فیزیکی بسیار شبیه به کوتین می‌باشد.

خواص شیمیایی

چوب پنبه از ترکیبات زیر تشکیل شده‌است.

  • اسید فلونیک (O3 C22H42)
  • اسید فلوئیونیک واسید سوبرینیک C17 O3 H30
  • گلیسریدها
  • سرین (O H32 C20)
  • محیط زیست

صنعت چوب پنبه به عنوان صنعت دوستدار محیط زیست شناخته می‌شود. چرا که دارای عمر چرخه بازیافت ناچیز است. همچنین جنگلهای چوب پنبه، از بیابان زایی جلوگیری نموده و محل زندگی جانوران کمیاب و در معرض خطر است.

موارد استفاده

چوب پنبه سر بطری
چوب پنبه سر بطری

در گذشته در کنار چخماق برای روشن کردن آتش استفاده می‌شد. بعدها در قطعات استوانه‌ای شکل بریده و برای مسدود کردن درب بطری و شیشه استفاده گردید. حدود ۶۰٪ از کل چوب پنبه تولیدی جهان به مصرف درب بطری شراب می‌رسد. حدود ۸۰٪ از بطری‌های شراب تولید شده در جهان، سرپوش چوب پنبه‌ای دارند. امروزه علاوه بر کاربرد سرپوش بطری‌ها، به عنوان کفپوش و دیوارپوش نیز بکار می‌رود.

از دیگر کاربردهای چوب پنبه، صنایع تولید آلات موسیقی، نمای برخی ساختمانها، صنایع ورزشی (بیسبال) و حتی تمبر پستی است. چوب پنبه در هنر نیز کاربرد دارد.

ساختار علمی

سطح خارجی قسمت چوب شده برخی درختان دولپه‌ای و بازدانگان از چوب پنبه تشکیل می‌شود. بر روی قسمتهای چوب شده و آسیب دیده گیاه، یک یا چند لایه سوبرین تشکیل می‌شود. عمر پروتوپلاسم یاخته‌های چوب پنبه‌ای کوتاه است.

تولید

چوب پنبه در سطح خارجی بسیاری از درختان تشکیل می‌شود. ولی تشکیل آن فقط در پاره‌ای از درختان آنقدر زیاد است که به مصرف صنعتی می‌رسد. درختان بلوط و پخاس از جمله درختانی هستند که چوب پنبه آنها مصرف صنعتی دارد. پرتغال، اسپانیا و ایتالیا، بزرگترین تولید کنندگان چوب پنبه در جهان هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن