image7.php_ (1)

مسجد چوبی نیشابور

در کنار مفاخر و آثار باستانی متعدد نیشابور ، جاذبه توریستی منحصر به فردی در ۱۵ کیلومتری و در یکی از روستاهای آن به نام  محمدآباد آقازاده به نام دهکده چوبین است.این دهکده توسط مهندس حمید مجتهدی ساخته شده ودیدنی‌های آن شامل مسجد چوبی، موزه و کتابخانه، رستوران، فروشگاه و نانوایی، آلاچیق، سوئیتها، فضای سبز زیبای آن به همراه کشاورزی و دامپروری است.

مسجد چوبی اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان می‌باشد که می تواند تا ۸ ریشتر زمین لرزه را تحمل کند.

این بنا ۲۰۰ مترمربع وسعت دارد و سقف آن به صورت شیروانی می‌باشد. دو مناره آن ۱۳ متر از سطح زمین ارتفاع و وزن هر یک تقریباً ۴ تن می‌باشد.( به سقف به گونه‌ای اتصال دارند که در داخل مسجد ستونی وجود ندارد.) شکل ظاهری آن به صورت کشتی‌ای وارونه بر زمین است. ساخت این مسجد حدود ۲ سال طول کشیده است و از۴۰ تن چوب استفاده شده است.

محلی که در آن مسجد ساخته شده، بسیار موریانه خیز است، لذا راهکارهای ویژه‌ای در ساخت این بنا برای جلوگیری از اثرات مخرب چوب خواران به کار گرفته شده است‌.

در ساختمان و تزیینات داخلی چوب های مختلفی از درختان مثمر و غیر مثمر مانند انواع کاج، اشن، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت استفاده شده است.

مسجد چوبی برای اولین بار در سال ۱۳۲۵ با دیوارهای کاه‌گلی و سقف چوبی، با وسعت فعلی و در همین مکان بنا شد و در سال ۱۳۷۸ پس از مخروبه شدن مسجد اولیه، مسجد فعلی با شکل و شمایل جدید و با شیوه‌ای نوین در همان مکان احداث گشت.

 

image7.php_ (1) ۲۰۱۱۰۳۱۸۰۳۵۹۴۵_wooden mosque p7-majid-varedi2۷۹۱۴۴_WMRFvOrD

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن